light box
امتیاز 5.00پایان نامه بررسی رابطه بین هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی">

حجم : 238 کیلو بایت
تعداد صفحات : 66 صفحه
پسوند فایل : docx
پسوند فایل دانلود : ‌rar
قابلیت ویرایش : دارد
فهرست مطالب : دارد
منابع : دارد
دسته بندی : ، ، ،

هوش هیجانی مولفه ی تازه ای است که محققان بسیاری به کاربرد آن در امور مختلف علاقه مندند. نظریه های هوش هیجانی دیدگاه نوین را در مورد پش بینی عوامل موفقیت در زندگی از جمله پیشرفت تحصیلی و مقابله کار آمد با عوامل فشارزا که منشا اختلالهای روانی را فراهم می آورد ، چرا که بسیاری از  ویژگی های شخصیتی همچون همدردی ، خودگرایی ، خوش بینی ، خود انگیختگی ، تحت فشار، کنترل تکانه ها ، خود اگاهی، مدیریت هیجانی فرد ، زمینه ساز موقعیت در عرصه های گوناگون است. هوش هیجانی بیانگر ابعاد هیجانی – شخصیتی و اجتماعی هوش است که اغلب برای فعالیت های روز مره مهمتر از ابعاد شناختی مورد توجه قرار گرفته است

پایان نامه بررسی رابطه بین هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی

پایان نامه بررسی رابطه بین هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی که برای شما آماده کرده ایم مربوط به رشته روانشناسی، علوم تربیتی و مشاوره در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد.

پایان نامه بررسی رابطه بین هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی در ۶۶ صفحه در قالب ورد و قابل ویرایش می باشد که شما بعد از خرید از سایت فروش فایل پرشین استور قادر به دانلود آن می‌باشد.

در زیر قستمی از متن پایان نامه بررسی رابطه بین هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی به همراه فهرست مطالب برای شما عزیزان قرار داده شده است تا با مطالعه دقیق و اطلاع کامل از موضوعات اقدام به خرید فرمایید.

 

 

عنوان کامل : پایان نامه بررسی رابطه بین هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی

 

فهرست مطالب

 

فصل اول: کلیات تحقیق

مقدمه

بیان مسئله

اهمیت و ضرورت موضوع

اهداف کلی

اهداف اختصاصی

فرضیه های تحقیق

تعاریف مفاهیم و اصطلاحات کلیدی

 

فصل دوم: پیشینه تحقیق

هوش هیجانی

آیا آدمها هوش عمومی دارند؟

هوش عقلی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی EQ و تفاوت آن با IQ

شناخت عواطف شخصی

مدیریت عواطف و احساسات

برانگیختن خود

شناخت عواطف و احساسات دیگران

مدیریت ارتباطات

نقش دو هوش عقلی و هیجانی در توفیق انسان چیست

عوامل مؤثر در هوش هیجانی

کاربردهای هوش هیجانی در زندگی

عوامل مؤثر در هوش هیجانی

مهارت‌های درون‌فردی

مهارت‌های میان‌فردی

سازگاری

کنترل استرس

خلق عمومی

هوش هیجانی را چه طور می‌شود پرورش داد

رابطه هوش هیجانی با شادکامی

قابلیت‌های هوش هیجانی

مدیران عالی از هوش هیجانی بالایی برخوردارند

هوش هیجانی و مدیریت بازار

فرایند کلی مدیریت بازار

سنجش هوش هیجانی

ارتباط هیجان با هوش هیجانی

تفاوت هوش شناختی با هوش هیجانی

ضرورت آگاهی و رشد هوش هیجانی در آموزش پرورش

تعاریف ابعاد هوش هیجانی

تعریف پیشرفت تحصیلی

علل و عوامل موثر بر پیشرفت تحصیلی

مطالعه و پیشرفت تحصیلی

علل افت تحصیلی

انگیزه تحصیلی در دانش آموز

رابطه عزت نفس و پیشرفت تحصیلی

برخورد معلم

تحقیقات انجام شده در زمینه هوش هیجانی در ایران

 

فصل سوم: روش تحقیق

جامعه آماری

روش تحقیق

حجم نمونه و روش نمونه گیری

ابزار پژوهش

روایایی و پایایی ابزار پژوهش

روش تجزیه و تحلیل داده ها

 

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها

آمار توصیفی

بخش دوم : آمار استنباطی

 

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

نتیجه گیری

محدودیت ها

پیشنهادات

منابع

 

 

مقدمه

 

هوش هیجانی مولفه ی تازه ای است که محققان بسیاری به کاربرد آن در امور مختلف علاقه مندند. نظریه های هوش هیجانی دیدگاه نوین را در مورد پش بینی عوامل موفقیت در زندگی از جمله پیشرفت تحصیلی و مقابله کار آمد با عوامل فشارزا که منشا اختلالهای روانی را فراهم می آورد ، چرا که بسیاری از  ویژگی های شخصیتی همچون همدردی ، خودگرایی ، خوش بینی ، خود انگیختگی ، تحت فشار، کنترل تکانه ها ، خود اگاهی، مدیریت هیجانی فرد ، زمینه ساز موقعیت در عرصه های گوناگون است. هوش هیجانی بیانگر ابعاد هیجانی – شخصیتی و اجتماعی هوش است که اغلب برای فعالیت های روز مره مهمتر از ابعاد شناختی مورد توجه قرار گرفته است.(حاجلو به نقل از گلمن،۱۳۸۷).

همچنان که ( گلمن ) اظهار می دارد که هوش شناختی در بهترین شرایط تنها ۲۰ درصد موفقیت را شامل  می شود  و ۸۰ درصد بقیه در گروه مهارتهایی است که هوش هیجانی را تشکیل می دهند .افرادی که توانایی استفاده صحیح از هیجانهای خود را دارند می توانند از اضطراب قابل پیش بینی برای برانگیختن خود جهت آماده شدن استفاده کرد و بر مسائل فائق آید . ( گلمن ۱۹۹۵).

از جمله روان شناسان سالووی ۱ اولین روانشناسی است که اصطلاح هوش هیجانی را برای نخستین بار برای بیان کیفیت و درک احساسات افراد ، همدردی با احساسات دیگران و توانایی اداره مطلوب خلق و خوی بکار برد و ثرندایک ۲  که در همگانی کردن نظریه هوش بهر نقش مهمی داشت ، بار – آن ۳ که معتقد است هوش هیجانی یک دسته از مهارتهای ، استعدادها و توانایی های غیر شناختی است که توانایی موفقیت فرد را در مقابله با فشارها و اقتضاهای محیطی افزایش می دهد .

 

بیان مسئله

 

با ظهور عصر اطلاعات و ارتقاء ارزش مندی ارتباطات انسانی و هم چنین بروز موقعیت‌های استراتژیک سازمانی، نظریه هوش عاطفی رشد چشم گیری یافته و از مباحث پرطرفدار سازمانی شده‌است. هوش هیجانی، اصطلاح فراگیری است که مجموعه گسترده‌ای از مهارت‌ها و خصوصیات فردی را در برگرفته و معمولاً به آن دسته مهارت‌های درون فردی و بین فردی اطلاق می‌گردد که فراتر از حوزه مشخصی از دانش‌های پیشین، چون هوشبهر و مهارت‌های فنی یا حرفه‌ای است. هوش هیجانی از آخرین مباحث متخصصین در خصوص درک تمایز بین منطق و هیجان بوده و برخلاف مباحث اولیه در این جا، فکر و هیجان به عنوان موضوعاتی برای سازگاری و هوش مندی تلقی شده‌است به علاوه، شبیه سایر مباحث مطرح درخصوص ماهیت انسان، هوش هیجانی نیز دستخوش دو نوع بحث و گفتگوی علمی و عوام پسند گردیده‌است.

توجه به هیجان ها و کاربرد مناسب آنها در روابط انسانی، درک احوال خود و دیگران ، خویشتن داری، تسلط بر خواسته های آنی، همدردی با دیگران و استفاده مثبت از هیجان در تفکر و شناخت، موضوع هوش هیجانی است.هوش هیجانی هم در محافل اجتماعی و هم در محافل علمی دانشگاهی مورد توجه قرار دارد عقیده بر این است که تنها ، هوش شناختی و ذهنی ، موفقیت انسانها را ضمانت نمی کند بلکه ویژگی ها دیگری برای برقراری ارتباطات انسانی و موفقیت در زندگی لازم است  که هوش هیجانی نام دارد.(حسن زاده ، ساداتی کیادهی، زمستان ۸۸).

بسیاری از مردم معتقدند که هوش هیجانی برای زندگی روزمره مهم است. این طور به نظر می رسد که افرادی که در رسیدگی به هیجانها ناتوانند ، ارتباطات بدتری خواهند داشت ، سلامتی روانی کم و موفقیت کمتری دارند برای مثال اگر شما نتوانید عصبانیتتان را در محل کار کنترل کنید ممکن است همکارتان را آشفته کنید و حتی ممکن است کارتان را از دست دهید. بعلاوه اگر شما ندانید که بقیه مردم چه احساسی دارند ممکن است از تعاملات اجتماعی مهم وحشت کنید، درگیر احساسات شوید ویا با عده ی محدودی از دوستان بمانید.(حاجلو،۱۳۸۷).

به نظر می رسد که هوش هیجانی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان نیز تاثیر گذار است بنابراین محقق بدنبال پاسخ به این سوال اساسی است که چه رابطه ای بین هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دختر دوره متوسطه وجود دارد.

 

 

اهمیت و ضرورت موضوع

 

هوش هیجانی یکی از متغیرهای مهمی است که با پیشرفت تحصیلی رابطه  دارد، توانایی شخص برای سازگاری و چالش با زندگی به عملکرد منسجم قابلیت های هیجانی بستگی داردهمچنین انجام تحقیقات اندکی که در این زمینه بویژه در کشور و استان و وجود یافته های پراکنده در انجام این پژوهش ضرورتی مهم به نظر می آید نتایج این تحقیقات کاربرد مفیدی برای مراکز مشاوره و دانش آموزی دارد و به نظر می رسد با توجه به نقش و اهمیت این متغیرها در عملکرد تحصیلی و قابل تغییر بودن متغیر مورد مطالعه ، می توان با آموزه ها و ارائه راهکارهای صحیح ، عملکرد تحصیلی دانش اموزان را افزایش داد.(مهدوی ،۱۳۸۹).

 

 

اهداف کلی

 

آیا رابطه ای بین هوش هیجانی و پیشرفت تحصیلی وجود دارد؟

 

 

اهداف اختصاصی

 

۱-بررسی رابطه ای بین هوش هیجانی و عملکرد تحصیلی دانش آموزان.

۲- بررسی رابطه بین هوش هیجانی بالا با پیشرفت تحصیلی

۳- بررسی رابطه ای بین مولفه های هوش هیجانی با پیشرفت تحصیلی

 

منابع

 

 • ۱- سبحانی نژاد، مهدی و یوزباشی، علیرضا(۱۳۸۷). هوش هیجانی و مدیریت در سازمان(مبانی نظری، شیوه‌های آموزش و ابزارهای سنجش)، تهران: انتشارات یسطرون
 • ۲- هوش هیجانی، دکتر تراویس برادبری، ترجمه مهدی گنجی، ویراستار: دکتر حمزه گنجی، نشر ساوالان، تهران، ۱
 • ۳- مبانی شناخت انسان– اثر مایکل آیزنک– ترجمهٔ ب. کوشا- چاپ اینترنتی – ویرایش اول ۱۳۸۷- (فصل اول)
 • ۴- ایلین ریچ، هوش هیجانی ترجمه آزاد از دکتر مهرداد فهیمی، نشر جلوه، ۱۳۷۵،
 • ۵-  هوش هیجانی : دیدگاه سالوی و دیگران ترجمه دکتر نسرین اکبر زاده
 • ۶-  شعاری نژاد، علی اکبر، روانشناسی رشد بزرگسالان، تهران، انتشارات پاژنگ ۱۳۷۴.
 • ۷-  شاملو، سعید ۱۳۰۸، بهداشت روانی، تهران، انتشارات، رشد ۱۳۸۳.
 • ۸-اتکینسون. ریتال ال و دیگران، (۱۳۷۸)، زمینه روان شناسی هیلگارد، ترجمه ی دکتر محمد نقی براهنی و دیگران، چاپ سیزدهم، تهران: رشد
 • ۹- هوش هیجانی مولف دانیل گلمن- مترجم نسرین پارسا – انتشارات رشد چاپ پنجم  ۱۳۸۷
 • ۱۰- هوش هیجانی مولف مهناز حاجلو – انتشارات قصیده – چاپ اول  ۱۳۸۷
 • ۱۱- هوش هیجانی مولف دکتر رمضان حسن زاده – سید مرتضی ساداتی کیادهی  انتشارات نشر روان  چاپ اول  ۱۳۸۸

 

 

نکته: تمام فایل ها ویرایش جدید می‌باشند و به صورت صحیح صفحه بندی و آماده شده اند لذا جهت نمایش صحیح فایل ها لطفا فونت های  (B Nazanin – B Mitra – B Lotus – B Titr) را نصب کنید. در صورت نیاز میتوانید به صورت مستقیم از اینجا دانلود کنید.

 

 

مطالعه کنید: آموزش نصب فونت در ویندوز

 

فایل خریداری شده بلافاصله بعد از پرداخت موفق قابل دانلود می‌باشد همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود برای شما ارسال می‌شود.

در صورت داشتن هرگونه سوال، انتقاد یا پیشنهاد با پشتیبانی فروشگاه فایل پرشین استور تماس بگیرید.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه
طرح جابر ابرهای تیره
جزئیات بیـشتر
طرح جابر جانوران مهره دار
خـریـد محـصـول
طرح توجیهی قالی بافی
جزئیات بیـشتر
برو بالا